funtofil (Виталий Томчик) (funtofil) wrote,
funtofil (Виталий Томчик)
funtofil

Categories:

(105) Весы системы ЖОЗЕФА БЕРАНЖЕ неопределенных производителей

В 1849 г. Беранже предложил (запантентовал) улучшить устройство своего предшественника Жиля де Роберваля вспомогательными рычагами на месте стоек под основным двойным коромыслом. Благодаря этому удалось сократить действие внешних сил и силы трения и, следовательно, повысить чувствительность устройства.

Инновационная конструкция весов с чашами над системой коромысел была запущена в массовое производство лишь в начале XX века. Весы именно конструкции Беранже долгое время можно было наблюдать на прилавках советских магазинах.Коржев-Чувелев Гелий Михайлович 1925 -


Жозеф Беранже.


Все фото из Инета.
Схемы весов системы Беранже.


Фото из Инета.


Весы фирмы VEGA. Интересное клеймо на тарелке. Фото из Инета.Фото из Инета


Фото из Инета.


Фото из Инета.


Фото из Инета.


Фото из Инета.


Фото из Инета


Фото из Инета.Весы А.Островскiй. Одесса. Фото из Инета.
Фабрика весов - ул. Прохоровская, 14


Весы произведенные в Николаеве.
Смотреть - https://funtofil.livejournal.com/517091.htmlВесы. Фото из Инета.Фото из Инета.Jedna, jak nie JEDYNA! najstarsza waga szalkowa z Przemyśla. Waga produkcji przedsiębiorstwa Górniak.
Pierwsza najstarsza cecha 1891 jest najprawdopodobniej data produkcji. Następne próby to nic innego jak legalizacje. Urząd Lwowski 9, miasto Przemyśl 16. Rarytas muzealny.

Tyto reliéfně zdobené obchodní váhy byly vyrobeny z umělecké litiny okolo roku 1900. Již na první pohled zaujmou okázale ztvárněnou výzdobou na robustní konstrukci, kterou po stranách vynášejí dvě karyatidy. Tato stylizovaná ženská stvoření upomínají na vznešenost a bohatství starověku a dávných zaniklých civilizací. Výrobce si vypůjčil tento oblíbený napoleonský motiv a doplnil ho výrazným středovým medailonem, znázorňujícím srdce s kotvou. Tyto symboly připomínají lásku k domovu. Nad propracovaně ztvárněnými secesními mašlemi a květinkami vidíme hlavu divého mystického stvoření, tzv. hlavu divého muže či maskarona s rohy. Přesné vyvážení ukazují esovitě zatočené zlacené rokaje se zobáčky ve tvaru šípů. Misky s vyztuženým okrajem byly zhotoveny z tlačeného mosazného plechu. Krásný původní stav po odstranění nevhodných nátěrů, přeleštění a konzervaci. Váhy jsou funkční a vyvážené.

Velice ojedinělý a sběratelsky hodnotný model. (výška 19,5 cm, šířka 54 cm, průměr misek 21 cm) Hmotnost 6,9 kg.
Jejich poměrně strohý až účelový vzhled, prozrazuje jejich poslání. Dobře a přesně vážit a nepoutat zbytečnou pozornost zákazníka. Co však bylo na vahách důležité, a proto i zvýrazněné? To jsou nevšední vyvažující jazýčky. Tyto důležité střelky jsou ztvárněné do podoby malých hadů s vyplazenými jazyky. Tyto větší litinové váhy jsou po celkové renovaci.  (výška 21 cm, šířka 54 cm, hloubka 20,5 cm) Hmotnost 5,8 kg.
Ano, byl to právě řecký bůh Hermés, (dle pověsti syn samotného vládce Olympu), který je zde ztvárněn i se svými atributy. Váhy byly vyrobeny koncem 19. století z umělecké litiny a vyzdobeny v historizujícím romantickém duchu. Tyto cennější váhy jsou v perfektním stavu. Mají původní tlačenou misku a odkládací plošinku se zábradlíčkem ze zinkového plechu. Jejich bohatě zdobený povrch chrání původní nátěr vínového odstínu. Váhy jsou funkční a vyvážené. Po očištění a přeleštění byl jejich povrch konzervován voskovým nátěrem. Můžeme zde vidět citlivě přeleštěný kov se zbytkovým zlaceným nátěrem, který vahám dodává punc originality. (výška k vrchu zábradlíčka 29 cm, délka 49 cm, průměr misky 18,5 cm) Hmotnost 4,5 kg.

Jejich elegantně prohnutá konstrukce je hezky ozdobená stylizovanými rostlinnými rozvilinami a výrůstky. Povrch má starší nátěr pastelově nazelenalého odstínu.
Mosazné misky z lisované mosazi byly nově přeleštěny. Po celkové renovaci. (výška 16 cm, délka 45 cm, hloubka 19 cm) Hmotnost 2,7 kg.
Весы до 5-ти КГ. Германия.  Фото из Инета
Весы до 5-ти КГ. Маркировка OH?.  ZAK. CHRAN (Охраняется законом). GES.GESCH (gesetzlich geschützt - охраняется законом).
До 05.05.1936 обычно стояло "gesetzlich geschützt", или его сокращённый вариант.
Применялось с 1891 г. по май 1945 г. и выдавалось на шесть лет. (закон о DRGM просуществовал до 1956 г.)
После 1991 г. означает "зарегистрированный дизайн" и выдается на 10 лет.

Фото из Инета.


Фото из Инета.


Весы до 1 КГ. Чехословакия. Фото из Инета.
Подробнее - https://polymus.ru/ru/museum/fonds/stock/vesy-nastolnye-sistemy-beranzhe-146976/


Весы Франция?  Фото из Инета.


Военный чиновник, надворный советник, производит контрольное взвешивание порции во время инспекции кухни №1. Слева от весов, с тарелкой в руке, нижний чин с кинжалом-бебутом образца 1907 года на поясе.


ВЕПХВАДЗЕ ДЖОВАННИ / КИНТО
Реклама весов Беранже.

Статья - http://kirmuseum.org/issledovatelyam/64_elektronnaya_biblioteka/stati_sotrudnikov/2133_file.pdf
Tags: #весы, #весы беранже
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your reply will be screened

  • 1 comment